Historia Liberatora

historia liberatora - obrazek

Rok 1944 – II WOJNA ŚWIATOWA – Noc 16/17 sierpnia

Historia Liberatora do tej pory nie jest do końca wyjaśniona. Wokół całego zdarzenia pojawia się wiele zapytań. Jak dokładnie przebiegała cała akcja i co tak naprawdę się wydarzyło? Od początku do końca nie wie nikt.

Liberator KG-933 kapitana Wrighta składający się z 6-osobowej załogi międzynarodowej otrzymał zadanie wsparcia walczącej Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego w postaci zrzutów. Po wykonanej z sukcesem misji załoga przemierzała Polskę w celu powrotu do zagranicznej bazy.

Podczas przelotu nad Krakowem Liberator został zestrzelony przez niemieckiego myśliwca. Niestety samolot nie był wystarczająco uzbrojony, aby móc uchronić się przed ostrzałem.

Następnie (prawdopodobnie) został dobity artylerią niemiecką. Samolot trafiono w okolicach Grzegórzek, gdzie rozpadał się po kawałku na całym Zabłociu, natomiast główna część szybowca z ciałami załogi wpadła do Wisły.

Świadkowie zdarzenia, które miało miejsce w nocy z 16/17 sierpnia 1944 roku twierdzą, iż z samolotu zdążyło się uratować trzech skoczków. Dwóch z nich zaginęło bez wieści, jeden zdążył się ocalić i uciec przed wrogiem, a następnie przystąpił do służby w AK.

I tu powinien rozegrać się finał akcji LIBERATORA zwanego wybawcą.  Jednak jego historia wciąż trwa w murach Zabłocia. Podróż, która miała nieść pomoc dla walczącej Polski, mogła skończyć się klęską albo zwycięstwem.

Załoga odniosła sukces związany z wykonaniem zadania, ale sama poniosła katastrofę, a nawet śmierć, by móc uratować życie drugiemu człowiekowi. I tu kryje się sens ludzkiego poświęcenia.

Skład Załogi:

W katastrofie zginęli:

John P. Liversidge

William D. Wright — pilot, dowódca maszyny

John D. Clarke — strzelec pokładowy

Ocalony:

kpt. Allan Hammet

Zaginęli:

Blount i Helme — sierżanci